Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

04.10.2012

Εργαστήριο με θέμα: «Ανάπτυξη Επικοινωνιακών Δεξιοτήτων»

Ηλεκτρονική υποβολή αιτήσεων μέχρι 22-10-2012

Το Γραφείο Διασύνδεσης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει εργαστήριο με θέμα: «Ανάπτυξη Επικοινωνιακών Δεξιοτήτων».

Το εργαστήριο απευθύνεται σε φοιτητές και νέους αποφοίτους του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, που επιδιώκουν να αναπτύξουν δεξιότητες γραπτής και προφορικής επικοινωνίας, αξιοποιήσιμες σε κάθε εκπαιδευτικό και εργασιακό περιβάλλον.

Το σεμινάριο, συνολικής διάρκειας δώδεκα ωρών, στηρίζεται στη βιωματική και ενεργητική εμπλοκή των συμμετεχόντων (ερωτηματολόγια, παιχνίδια ρόλων, ομαδικές δραστηριότητες, μελέτη περιπτώσεων κ.ά.) και περιλαμβάνει τις ακόλουθες ενότητες:

1. Ορισμός και θεωρίες επικοινωνίας, λεκτική και μη λεκτική επικοινωνία, διαπολιτισμική επικοινωνία
  2. Γραπτή και προφορική επικοινωνία, επιστημονικά κείμενα, επαγγελματική αλληλογραφία, παρουσιάσεις
  3. Διαπραγμάτευση, διαχείριση συγκρούσεων

Για περισσότερες πληροφορίες και αιτήσεις συμμετοχής:

Πλήρες κείμενο