Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

03.05.2012

Επιστημονική Ημερίδα με θέμα: «Εφαρμοσμένη Ηθική»

12 Μαΐου 2012, 9.00-17.00 Αμφιθέατρο Ι. Δρακόπουλος, Κεντρικό Κτήριο του Ε.Κ.Π.Α., Πανεπιστημίου 30

Η Ελληνική Φιλοσοφική Εταιρεία και ο Τομέας Φιλοσοφίας του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας του Ε.Κ.Π.Α. συνδιοργανώνουν επιστημονική ημερίδα με θέμα «Εφαρμοσμένη Ηθική».

Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 12 Μαΐου 2012 (ώρα έναρξης 10:00 π.μ.) στο αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος» του Κεντρικού Κτηρίου του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Θα μιλήσουν οι Warwick Fox (Πανεπιστήμιο του Central Lancashire), Μυρτώ Δραγώνα-Μονάχου (Πανεπιστήμιο Αθηνών), Θεοδόσης Τάσιος (Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο), Σταμάτης Αλαχιώτης (Πανεπιστήμιο Πατρών), Δημήτρης Κουρέτας (Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας), Φιλήμων Παιονίδης (Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης), Ευάγγελος Πρωτοπαπαδάκης (Πανεπιστήμιο Αθηνών) και Κατερίνα Ασπραδάκη (Πανεπιστήμιο Κρήτης).

Θα θιγούν φλέγοντα σύγχρονα ηθικά ζητήματα όπως οι αμβλώσεις, η τροποποίηση του ανθρώπινου γονιδιώματος, η γενετική φαρμακοδιέγερση (doping), η σχέση του ηθικού προσώπου με το φυσικό και τεχνητό περιβάλλον, η κλωνοποίηση κ.ά. Την έναρξη των εργασιών της ημερίδας θα κηρύξει ο Πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α., καθηγητής Θεοδόσης Πελεγρίνης.

Το Πρόγραμμα της Ημερίδας