Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

08.12.2011

Επιστημονική Ημερίδα: «Κλιματικές αλλαγές και φυσικές καταστροφές. Πόσο προετοιμασμένοι είμαστε;»

Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2011 και ώρα 16:00 έως 20:00

στο Αμφιθέατρο Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών

Σας προσκαλούμε σε ημερίδα με θέμα:

«Κλιματικές αλλαγές και φυσικές καταστροφές. Πόσο προετοιμασμένοι είμαστε;»

Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2011 και ώρα 16:00 έως 20:00

Στο Αμφιθέατρο Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών Ακαδημίας Αθηνών

Οδός Σωρανού του Εφεσσίου 4 , Παπάγου

Η ημερίδα διοργανώνεται από τα ΠΜΣ της Ιατρικής Σχολής του ΕΚΠΑ:

• ΔΙΕΘΝΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΡΙΣΕΩΝ ΥΓΕΙΑΣ
  • ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ. ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΕ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ
  • ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ- ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ: ΚΛΙΝΙΚΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ
  • ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

Πρόκειται για μια εκδήλωση τιμής αφιερωμένη στη μνήμη της Wangari Maathai (1940-2011)  στην οποία απονεμήθηκε το Βραβείο Nobel Ειρήνης του 2004, «για την συνεισφορά της στη βιώσιμη ανάπτυξη, τη δημοκρατία και την ειρήνη».

Οι κλιματικές αλλαγές είναι μία από τις μεγαλύτερες προκλήσεις της σύγχρονης εποχής σχετιζόμενη άμεσα με τη δημόσια υγεία, εμπλέκοντας το ιατρικό και νοσηλευτικό επάγγελμα. Οι συνεχιζόμενες ανεξέλεγκτες εκπομπές των αερίων του θερμοκηπίου, η αύξηση της θερμοκρασίας του πλανήτη, οι φυσικές καταστροφές που συνεχώς αυξάνονται σε πλήθος και ένταση, η αναλγησία των ανεπτυγμένων κρατών που κρατούν παθητική στάση αλλά και ο αναπτυσσόμενος κόσμος επιβαρύνουν δραματικά κάθε προσπάθεια άμβλυνσης του προβλήματος.

Η επιστημονική κοινότητα συναισθανόμενη την ευθύνη της κρούει τον κώδωνα του κινδύνου: «Πόσο προετοιμασμένοι είμαστε;». Επισημαίνει τις δυσμενείς συνέπειες των κλιματικών αλλαγών και των φυσικών καταστροφών στην υγεία σε παγκόσμια κλίμακα. Προειδοποιεί για την υποβάθμιση της ποιότητας της ζωής, την επιβάρυνση της υγείας από το στρες, την υποβάθμιση της διατροφής αλλά και την εκτίναξη του κόστους της οικονομίας της υγείας.

Οι κλιματικές αλλαγές, οι φυσικές καταστροφές και οι επιπτώσεις τους στην υγεία είναι ένας καινούριος επιστημονικός χώρος που χρειάζεται έρευνα. οργάνωση και διάδοση πληροφορίας. Ακόμη, υπάρχει πολύς δρόμος για την τεκμηρίωση των επιδράσεων των κλιματικών αλλαγών στην υγεία και την ανάπτυξη εργαλείων για ουσιαστική διαχείριση των προβλημάτων που προκύπτουν και των κρίσεων.

Η ημερίδα στοχεύει στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση, τεκμηριώνοντας επιστημονικά τις επιδράσεις των κλιματικών αλλαγών και των φυσικών  καταστροφών στην υγεία.

Ομιλητές της ημερίδας:

-        Αν. Καθ. Ιατρικής Σχολής Αθηνών, Θ. Ρόζενμπεργκ - Χαιρετισμοί «Κλιματικές  Αλλαγές και Υγεία»

-        Καθ. Ιατρικής Σχολής Αθηνών, Γ. Χρούσος «Έλεγχος του Stress και Προαγωγή της Υγείας »

-        Καθ. Ιατρικής Σχολής Αθηνών, Χ. Τζουμάκα-Μπακούλα «Προστατεύεται το Παιδί στο Σπίτι από τις Κλιματικές Αλλαγές;»

-        Αν. Καθ. Π. Νικολοπούλου -Σταμάτη «Κλιματικές Αλλαγές -Επιπτώσεις στην  Υγεία.»

Και η keynote speaker:

-        Dr. Annie J SASCO, Directrice de recherche Inserm «Epidemiologic methods used to analyze associations between climate change and health outcomes»

Αφίσα Ημερίδας