Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

15.12.2016

Επιστημονική Ημερίδα "Η φιλοσοφική σκέψη του Αριστοτέλους, τότε και σήμερα"

Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2016, 9.30-14.30, Αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος», Κεντρικό Κτήριο ΕΚΠΑ

Το περιοδικό φιλοσοφίας Conatus, το οποίο εκδίδεται από το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διοργανώνει, στο πλαίσιο του Επετειακού Έτους Αριστοτέλη, Επιστημονική Ημερίδα με θέμα «Η φιλοσοφική σκέψη του Αριστοτέλους, τότε και σήμερα».

Στην Ημερίδα συμμετέχουν 20 ομιλητές, μέλη ΔΕΠ και φοιτητές πολλών πανεπιστημιακών ιδρυμάτων από όλη την Ελλάδα, που στόχο τους έχουν να αναδείξουν την αριστοτελική σκέψη και την επιρροή που αυτή ασκεί μέχρι σήμερα.

Θα προσφωνήσουν:

• Μαρία - Ζωή Φουντοπούλου, Πρόεδρος Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, Ε.Κ.Π.Α.
  • Έλση Μπακονικόλα-Γιαμά, Διευθύντρια Τομέα Φιλοσοφίας, Τμήμα Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, Ε.Κ.Π.Α.
  • Ευάγγελος Πρωτοπαπαδάκης, Διευθυντής Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας, Ε.Κ.Π.Α.
  • Δέσποινα Βερτζάγια, Διευθύντρια Περιοδικού Conatus

Θα μιλήσουν:

• Θεοδόσης Τάσιος, Μυρτώ Δραγώνα-Μονάχου, Στέλιος Βιρβιδάκης, Γιάννης Καλογεράκος, Γιώργος Σαλαμούρας, Ελένη Κρίκωνα, Νίκος Κοσμαδάκης, Κωνσταντίνα Ρουσσίδη, Βασίλης Βρανάς, Γιώργος Μάσσιας, Αλεξία Δότση, Αλίκη Δερμάτη, Γεωργία Μυστριώτη, Βασίλης Νίκας, Άρτεμις Παπανδρίτσα, Μανώλης Κουκλάκης, Γιάννης Ψωμάκης, Παναγιώτης Δούκας, Χρήστος Τσαγκάρης, Σταυρούλα Μάνεση.

Για πληροφορίες και πλήρες πρόγραμμα δείτε:

Η είσοδος είναι ελεύθερη. Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.