Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

21.11.2011

Eπιστημονική Διημερίδα με θέμα : “Ιατρική στη Θάλασσα”

2-3 Δεκεμβρίου 2011

Το μεταπτυχιακό «Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας» της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, σε συνεργασία με την Εταιρεία Ναυτικής και Ταξιδιωτικής Ιατρικής και το Ίδρυμα “Αικ. Λασκαρίδη” διοργανώνει μία επιστημονική διημερίδα με θέμα : “Ιατρική Στη Θάλασσα” την Παρασκευή και Σάββατο 2 και 3 Δεκεμβρίου 2011.

Η διημερίδα διοργανώνεται στα πλαίσια της ενότητας “Ιατρικής Ελαχίστων πόρων” και είναι η τρίτη κατά σειρά που διοργανώνεται μετά το πρώτο συμπόσιο που έγινε στους Δελφούς-Γαλαξίδι το 2009 και τις σχετικές διαλέξεις την περασμένη χρονιά, και έχει σκοπό να καλύψει τις γνώσεις των φοιτητών μας στο αντικείμενο της “Ιατρικής σε αφιλόξενο περιβάλλον”.

Η Ελληνική Εταιρεία Ναυτικής και Ταξιδιωτικής Ιατρικής (ΕΛΕΝΤΙ) είναι μία Επιστημονική Εταιρεία με σημαντική δράση στην επιστημονική μελέτη των συνθηκών Ιατρικής στην θάλασσα και στην παράκτια χώρα, και έχει διοργανώσει δύο επιτυχημένα συμπόσια «εν πλω» το πρώτο στον Παναμά και το δεύτερο στην Αλεξάνδρεια ενώ το παρόν αποτελεί το τρίτο της Επιστημονικό Συμπόσιο.

Το “ Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη”  (http://www.laskaridou.gr/ ) είναι ένα σημαντικό Πολιτιστικό  Ίδρυμα στον Πειραιά που υλοποιεί πολιτιστικά και επιμορφωτικά προγράμματα  ενώ συνδέεται με την ναυτιλιακή παράδοση της χώρας μας με μια σειρά πρωτοβουλίες όπως η δημιουργία μεγάλης ναυτικής Βιβλιοθήκης, διατήρησης των παραδοσιακών ιστορικών φάρων στις ακτογραμμές της χώρας μας  και πολλές άλλες δραστηριότητες.

Τέλος, σημαντική συμβολή στην επιτυχία του συμποσίου αποτελεί η συμμετοχή της συναδέλφου Κυρίας Σαρόγλου -Τσάκου η οποία έχει εκδώσει σημαντικές εργασίες για την ιατρική της θάλασσας και που επίσης ευχαριστούμε για την συμμετοχή της.

Σε μια προσπάθεια να καλύψουμε την μεγάλη και, εν πολλοίς ανεξερεύνητη, θεματολογία του τόσο επίκαιρου αλλά και τόσο παραμελημένου στη χώρα μας αυτού κεφαλαίου ,επιδιώξαμε  στο συμπόσιο να συμμετάσχουν σαν ομιλητές και σχολιαστές  διακεκριμένοι επιστήμονες.

Σας περιμένουμε όλους

την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 20011 16.00- 21.00 και το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου  10-14.00  στο «Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη» 2ας Μεραρχίας 36 και Ακτής Μουτσοπούλου, Πειραιάς.

Θα χορηγηθεί πιστοποιητικό επιτυχούς παρακολούθησης.

Θεόφιλος Ρόζενμπεργκ

Διευθυντής του ΠΜΣ

“Διεθνής Ιατρική-Διαχείριση Κρίσεων Υγείας”

Πρόγραμμα Διημερίδας