Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

13.09.2009

Επιμορφωτικό Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς της Προσχολικής Αγωγής

ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ και ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ:

Επιμορφωτικό Σεμινάριο ετήσιας διάρκειας για εκπαιδευτικούς και ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό

Το Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική (Κ.Ε.Α.Ε.Σ.), του Τομέα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, θα εκπονήσει ετήσιο επιμορφωτικό σεμινάριο 400 ωρών (300 ώρες διδασκαλίας, 100 πρακτικής άσκησης), το οποίο θα αφορά στη σύνδεση Ειδικής Αγωγής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Το σεμινάριο έχει εγκριθεί από το Τμήμα Ειδικής Αγωγής του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου και από τη Διεύθυνση Ειδικής Αγωγής του ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Το σεμινάριο απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς (διορισμένους ή αδιόριστους) της Προσχολικής Αγωγής, Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, καθώς και στις ειδικότητες του Ειδικού εκπαιδευτικού προσωπικού. Βασικός στόχος είναι η παροχή γνώσεων σε θέματα επαγγελματικής συμβουλευτικής και προσανατολισμού που αφορούν τις ειδικές ομάδες, σε θεωρητικό και πρακτικό επίπεδο. Οι γνώσεις αυτές θα βοηθήσουν τους εκπαιδευτικούς και το ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό των μονάδων ειδικής αγωγής να αντιμετωπίσουν αποτελεσματικά τα προβλήματα εκπαιδευτικού και επαγγελματικού προσανατολισμού των μαθητών με ειδικές ανάγκες.

Η διάρκειά του σεμιναρίου θα είναι από τον Οκτώβριο 2009 έως τον Ιούνιο 2010 (δύο εξάμηνα). Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται ημέρα Σάββατο, από ώρα 10.00 έως 18.00 (8 ώρες).

Ο μέγιστος αριθμός των επιμορφούμενων θα ανέρχεται στους εκατό (100). Η τελική τους επιλογή θα γίνει μετά από συνέντευξη. Στους συμμετέχοντες θα χορηγηθεί βεβαίωση παρακολούθησης από τον Τομέα Ψυχολογίας και το Κέντρο Έρευνας και Αξιολόγησης στην Επαγγελματική Συμβουλευτική. Το κόστος του σεμιναρίου ανέρχεται στις 2500 ευρώ.

Διαβάστε το πλήρες κείμενο της ανακοίνωσης ...