Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

19.04.2010

Διημερίδα των μεταπτυχιακών φοιτητών του Τμήματος Χημείας

28 και 29 Μαΐου 2010, Αμφιθέατρο Α15 του Τμήματος Χημείας

Δηλώσεις συμμετοχής ηλεκτρονικά μέχρι το μεσημέρι (12:00) της 10ης Μαΐου 2010

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΧΗΜΕΙΑΣ

Προς κάθε ενδιαφερόμενο

Όπως και πέρυσι, έτσι και φέτος ο Σύλλογος μεταπτυχιακών φοιτητών ‘Ο Επίκουρος’ διοργανώνει διημερίδα επιστημονικού περιεχομένου στην οποία μπορούν να συμμετέχουν όλοι οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Τμήματος Χημείας. Πρόκειται για μια διοργάνωση που ξεκίνησε πέρυσι με την πρωτοβουλία του Συλλόγου και την οποία θα θέλαμε να δούμε να καθιερώνεται, διότι αποτελεί μια εξαιρετική ευκαιρία τόσο για την ανάδειξη του έργου διαφόρων εργαστηρίων που σχετίζονται άμεσα ή έμμεσα με το Τμήμα Χημείας, όσο και για την αλληλεπίδραση ομάδων που βρίσκονται σε διαφορετικά εργαστήρια ή τομείς.

Επιπλέον, μέσα από αυτή τη διοργάνωση παρέχεται η δυνατότητα στους προπτυχιακούς φοιτητές του τμήματος να μάθουν για τα ερευνητικά ενδιαφέροντα όλων των εργαστηρίων, γεγονός που μπορεί να βοηθήσει στην καλύτερη επιλογή πτυχιακής εργασίας ή διπλώματος ειδίκευσης. Πέρυσι, η διημερίδα περιλάμβανε περίπου 40 προφορικές παρουσιάσεις και 90 έντυπες παρουσιάσεις (posters), ενώ ταυτόχρονα έγινε συνοπτική αναφορά στο ερευνητικό έργο κάθε τομέα. Ταυτόχρονα, προσκεκλημένοι ομιλητές από ερευνητικά κέντρα αλλά και το χώρο της βιομηχανίας, μίλησαν για τις προκλήσεις και τις προοπτικές της έρευνας στο χώρο των θετικών επιστημών στην Ελλάδα καθώς επίσης και τις δυνατότητες απασχόλησης των αποφοίτων του τμήματος.

Η διημερίδα θα λάβει χώρα στις 28 και 29 Μαΐου 2010, στα αμφιθέατρο Α15 του τμήματος Χημείας. Κατά τη διάρκειά της, θα παρουσιαστούν εργασίες μεταπτυχιακών και διδακτορικών φοιτητών του τμήματος, με τη μορφή προφορικών παρουσιάσεων ή έντυπων αναρτήσεων. Θα θέλαμε να ενθαρρύνουμε ιδιαίτερα τη συμμετοχή φοιτητών που υπάγονται στο τμήμα Χημείας, αλλά εκτελούν την πειραματική τους εργασία σε ερευνητικά κέντρα.

Οι δηλώσεις συμμετοχής θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά, στη διεύθυνση epikouros.chemicalworld.gr(at)gmail.gr μέχρι το μεσημέρι (12:00) της 10ης Μαΐου 2010. Περισσότερες πληροφορίες στην ηλεκτρονική διεύθυνση epikouros.chemicalworld.gr. Σε περίπτωση που η συμμετοχή είναι πολύ μεγάλη, οι προφορικές παρουσιάσεις θα περιοριστούν σε ένα μέγιστο αριθμό ανά μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών και οι υπόλοιπες παρουσιάσεις θα πραγματοποιηθούν με έντυπες αναρτήσεις. Η διημερίδα θα είναι ανοικτή σε όλη την πανεπιστημιακή κοινότητα του τμήματος Χημείας. Ελπίζουμε να επιδειχθεί το απαραίτητο ενδιαφέρον από όλα τα εργαστήρια, έτσι ώστε να έχουμε και φέτος μια επιτυχή διοργάνωση.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. του Συλλόγου