Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Ημερίδες - Σεμινάρια » Προβολή ημερίδας

Προβολή ημερίδας

18.11.2011

Διεθνής Ημερίδα “ Islet Transplantation without Borders”

Σάββατο 3 Δεκεμβρίου 2011 στο ξενοδοχείο "King George Palace", στην πλατεία Συντάγματος της Αθήνας

Σας προσκαλούμε στη Διεθνή Ημερίδα

"Islet transplantation without Borders"

Enabling islet transplantation in Greece with international collaboration and innovative technology

που συνδιοργανώνεται από τη Β' Προπαιδευτική Χειρουργική Κλινική του Πανεπιστημίου Αθη­νών, το Ινστιτούτο Κυτταρικών Μεταμοσχεύσεων του Πανεπιστημίου της Arizona (USA) και το Κέντρο Μεταμοσχεύσεων Κυττάρων του Τμήματος Χειρουργικής του Πανεπιστημίου της Γενεύης.

Οι διοργανωτές της Ημερίδας αποβλέπουν επίσης στην ενημέρωση των συναδέλφων και της Πολιτείας για τη διεθνή συνεργασία ΑΘΗΝΑΣ - ΓΕΝΕΥΗΣ - ΑΡΙΖΟΝΑ που θα καταστήσει δυ­νατή την έναρξη των κλινικών μεταμοσχεύσεων νησιδίων παγκρέατος σε διαβητικούς ασθενείς τύπου 1 στην Ελλάδα.

Η Πρόσκληση και το Πρόγραμμα