Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

11.05.2015

Τιμητική εκδήλωση και βράβευση του κ. Σταμάτη Κριμιζή

Δευτέρα 11/5/2015, ώρα 19:00

Οι Πρυτανικές Αρχές
του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών
και ο Πρόεδρος της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών
έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν
στην τιμητική εκδήλωση και βράβευση του

Σταμάτη Κριμιζή
Ακαδημαϊκού και καθηγητή Διαστημικής Φυσικής & Αστροφυσικής

για το έργο του, τη συμβολή του στην έρευνα αλλά και για την τεράστια
προσφορά του στην επιστήμη και την πατρίδα.
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα, 11 Μαΐου 2015
και ώρα 19:00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών
(Κεντρικό Κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

O Πρόεδρος της                                                                        Ο Πρύτανης
               Ένωσης Ελλήνων Φυσικών

αν. καθηγητής Ευστράτιος Θ. Θεοδοσίου                            καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αναπληρωτή Πρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων, καθηγητή Ναπολέοντα Μαραβέγια.
Χαιρετισμοί από:
- τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητή Κωνσταντίνο Βαρώτσο.
- τον Α΄ Αντιπρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, κύριο Παναγιώτη Φιλντίση.
- τον Πρόεδρο της Ένωσης Ελλήνων Φυσικών, αν. καθηγητή του Τμήματος Φυσικής Ευστράτιο Θεοδοσίου.

Μουσικό μέρος από τον συνθέτη και καθηγητή Μουσικής, κ. Κωνσταντίνο Καραμπερόπουλο με τίτλο: «Αστροφυσικά Μονοπάτια».

Παρουσίαση της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον επίτιμο Διευθυντή του Ευγενιδείου Πλανηταρίου, κ. Διονύσιο Σιμόπουλο με τίτλο: «Σταμάτης Κριμιζής: από την Χίο στον Πλούτωνα».

Παρουσίαση του επιστημονικού έργου του τιμωμένου από τον καθηγητή Φυσικής Διαστήματος του Τμήματος Φυσικής, Ξενοφώντα Μουσά με τίτλο: «Ο Κριμιζής στο Διάστημα».

Ομιλία του τιμωμένου με τίτλο: «Η Οδύσσεια των Διαστημοπλοίων Voyagers...
                                                            37 χρόνια στο Διάστημα».

Μουσική Παράσταση με τίτλο: «Ένας Ουρανός μ’ Αστέρια».
Ένα ταξίδι «αστραπή» της καλλιτεχνικής εταιρείας «Πολύμνια» με μουσικές εμπνευσμένες από τα ουράνια σώματα. Τραγουδούν οι λυρικοί καλλιτέχνες:
       Βάγια Κωφού (mezzosoprano)
       Μπάμπης Βελισσάριος (tenore).
       Στο πιάνο ο Δαυίδ Ναχμίας

Επίδοση τιμητικής πλακέτας στον τιμώμενο καθηγητή.