Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

13.01.2015

Τελετή αναγόρευσης του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Σασίμων κ. Γενναδίου

Δευτέρα 19/1/2015, 19:00

Την 19η Ιανουαρίου 2015, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σασίμων κ. Γεννάδιος.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρυτανεύων

Κωνσταντίνος Ν. Μπουραζέλης

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρυτανεύοντα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Κωνσταντίνο Ν. Μπουραζέλη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Θεολογίας, Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομο.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Θεολογίας, Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μεσσηνίας κ. Χρυσόστομο.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Θεολογικής Σχολής, καθηγητή Μάριο Π. Μπέγζο.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: «Ὅταν ὁ Ἥλιος τῆς Δικαιοσύνης εἰρηνεύει τῇ γῇ: Ἡ ἐν Χριστῷ εἰρήνη καὶ δικαιοσύνη ὡς μεταμορφωτικοί παράγοντες τοῦ συγχρόνου κόσμου».