Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

18.11.2015

Τελετή αναγόρευσης ομ. καθηγήτριας κ. Poromanska

Παρασκευή 27/11/2015, ώρα 19:00

Την 27η  Νοεμβρίου 2015, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμη διδάκτορας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών η κυρία Stoyna Valcheva Poromanska, ομότιμη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Σόφιας, Βουλγαρία.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Παρουσίαση του  έργου της τιμωμένης από την αναπληρώτρια καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών Σταματία Κουτσουλέλου.

Αναγόρευση της τιμωμένης:

Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και  του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Φιλολογίας, καθηγήτρια Ερασμία-Λουΐζα Σταυροπούλου.

Περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγήτρια Ελένη Καραμαλέγκου.

Ομιλία της τιμωμένης με θέμα :

«Η ελληνική γλώσσα ως βάση πνευματικού-πολιτισμικού διαλόγου».