Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

21.04.2015

Τελετή αναγόρευσης ομ. καθηγητή κ. Philippe Malaurie

Τετάρτη 29/4/2015, ώρα 19:00

Την 29η Απριλίου 2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ο ομότιμος καθηγητής του Πανεπιστημίου Paris II-Panthéon-Assas Philippe Malaurie.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον καθηγητή της Νομικής Σχολής Βασίλειο Χριστιανό.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγήτρια Διονυσία Καλλινίκου.
- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγήτρια Διονυσία Καλλινίκου.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα : "L´ humanisme et le droit".