Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

14.09.2015

Τελετή αναγόρευσης καθηγητή κ. William Leon McBride

Πέμπτη 24/9/2015, ώρα 19:00

Την 24η Σεπτεμβρίου 2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19.00, στην Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών  ο κ. William Leon McBride, καθηγητής Φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο Purdue, ΗΠΑ και τέως Πρόεδρος της Fédération Internationale des Sociétés de Philosophie.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρυτανεύων

Ναπολέων Ν. Μαραβέγιας

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45΄

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρυτανεύοντα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Ναπολέοντα Ν.Μαραβέγια.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον επίκουρο καθηγητή Εφαρμοσμένης Ηθικής του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Ευάγγελο Δ. Πρωτοπαπαδάκη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
-Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας, καθηγήτρια Μαρία-Ζωή Μιχ. Φουντοπούλου.
-Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Φιλοσοφικής Σχολής, καθηγήτρια Ελένη Μ. Καραμαλέγκου.

Ομιλία του τιμωμένου.