Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

30.04.2015

Τελετή αναγόρευσης καθηγητή κ. Jan-Ake Gustafsson

Πέμπτη 7/5/2015, ώρα 19:00

Την 7η Μαΐου 2015, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας  του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Jan-Ake Gustafsson, καθηγητής Μοριακής Βιολογίας και Διευθυντής του Εργαστηρίου Πυρηνικών Υποδοχέων του  Πανεπιστημίου του Houston στο Τέξας των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αναπληρωτή Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεώργιο Ευ. Πολυμενέα.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από  τον  Διευθυντή της Α΄Παιδιατρικής Κλινικής του Τμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Γεώργιο Π. Χρούσο.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του   Διδακτορικού  Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής , καθηγητή Πέτρο Π. Σφηκάκη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής Επιστημών Υγείας από τον Αναπληρωτή Πρύτανη , καθηγητή  Γεώργιο Ευ. Πολυμενέα.

Ομιλία του τιμωμένου καθηγητή με θέμα:«The role of estrogen receptor beta in health and disease».