Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

18.04.2016

Tελετή αναγόρευσης κ. Steven M. Holland σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Ιατρικής

Παρασκευή 22 Απριλίου 2016, ώρα 12:00

Την 22α Απριλίου, ημέρα Παρασκευή και ώρα 12.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, ο κύριος Steven M. Holland, επικεφαλής του Ινστιτούτου Κλινικής Λοιμωξιολογίας του National Institute of Allergy and Infectious Diseases στο National Institute of Health (NIH) των Η.Π.Α.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

Χρονικό όριο προσέλευσης: 11.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αναπληρωτή Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου
Αθηνών, καθηγητή Γεώργιο Ζωγράφο.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον καθηγητή της Α΄ Παιδιατρικής Κλινικής του Τμήματος Ιατρικής Γεώργιο Π. Χρούσο.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
-Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή Πέτρο Π. Σφηκάκη.
-Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Επιστημών Υγείας του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Ευστράτιο Στ. Πατσούρη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: «GATA2 Deficiency: The Odysseus of Immunodeficiency».

Live - Ζωντανή Μετάδοη: Η εκδήλωση θα μεταδοθεί στην πλατφόρμα OpenDelos