Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

25.02.2016

Tελετή αναγόρευσης κ. Stella Kourembanas σε επίτιμη διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016, ώρα 18:00

Την 4η Μαρτίου 2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμη διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών η κυρία Stella Kourembanas, καθηγήτρια Παιδιατρικής-Νεογνολογίας του Πανεπιστημίου Harvard, ΗΠΑ.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αναπληρωτή Πρύτανη Διοικητικών Υποθέσεων του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Ναπολέοντα Ν. Μαραβέγια.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας της τιμωμένης από την καθηγήτρια Παιδιατρικής-Νεογνολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών Αριάδνη Β. Μαλαμίτση-Πούχνερ.

Αναγόρευση της τιμωμένης:

-Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή Πέτρο Π. Σφηκάκη.

-Περιένδυση της τιμωμένης με την τήβεννο της Σχολής Επιστημών Υγείας από τον Κοσμήτορα της Σχολής, καθηγητή Ευστράτιο Στ. Πατσούρη.

Ομιλία της τιμωμένης με θέμα: «Δυνατότητες και Διλήμματα: H Εξέλιξη της Περίθαλψης Νεογνών».