Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

05.01.2015

Τελετή αναγόρευσης κ. Σόλωνα Κασίνη

Δευτέρα 12/1/2015, 19:00

Την 12η Ιανουαρίου 2015, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19:00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο Σόλων Κασίνης, Χημικός Μηχανικός, Σύμβουλος του Πρωθυπουργού της Ελλάδας σε θέματα Ενέργειας.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεόδωρος Π. Φορτσάκης

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Θεόδωρο Π. Φορτσάκη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, καθηγητή Ιωάννη Θ. Μάζη.

Αναγόρευση του τιμωμένου

- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Τουρκικών Σπουδών και Σύγχρονων Ασιατικών Σπουδών, καθηγητή Ιωάννη Θ. Μάζη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών, καθηγητή Μιχαήλ Γ. Σπουρδαλάκη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: «Προοπτικές Ανάπτυξης των Ελληνικών Υδρογονανθράκων».