Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

01.09.2014

Τελετή αναγόρευσης κ. Philip Pettit

Τρίτη 2/9/2014

Την 2α Σεπτεμβρίου 2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Μεθοδολογίας, Ιστορίας και Θεωρίας της Επιστήμης της Σχολής Θετικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κύριος Philip Pettit, Laurance S. Rockefeller University Professor of Politics and Human Values του Πανεπιστημίου Princeton και Distinguished Professor of Philosophy του Australian National University.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεόδωρος Π. Φορτσάκης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεόδωρο Π. Φορτσάκη.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον καθηγητή του Τμήματος ΜΙΘΕ, κύριο Χρυσόστομο Μαντζαβίνο.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος ΜΙΘΕ, καθηγητή κύριο Ιωάννη Χριστιανίδη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών, καθηγητή κύριο Κωνσταντίνο Βαρώτσο.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα : “The Infrastructure of Democracy”.