Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

10.03.2016

Tελετή αναγόρευσης κ. Michael Roden σε επίτιμο διδάκτορα της Ιατρικής Σχολής

Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016, ώρα 19:00

Την 16η Μαρτίου 2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κύριος Michael Roden, καθηγητής Eνδοκρινολογίας στο Πανεπιστήμιο Dusseldorf, Γερμανία.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Καθηγητής Μελέτιος-Αθανάσιος Κ. Δημόπουλος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Αθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τoν καθηγητή Παθολογίας - Μεταβολικών Παθήσεων του Πανεπιστημίου Αθηνών Γεώργιο Δημητριάδη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
-Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Ιατρικής, καθηγητή Πέτρο Π. Σφηκάκη.
-Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής Επιστημών Υγείας από τον Κοσμήτορα της Σχολής, καθηγητή Ευστράτιο Στ. Πατσούρη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: "Mechanisms of insulin resistance in Humans”.