Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

09.02.2015

Τελετή αναγόρευσης κ. Hanns Prütting, καθηγητή Πανεπιστημίου της Κολωνίας

Τετάρτη 18/2/2015, 19:00

Την 18η Φεβρουαρίου 2015, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών ο καθηγητής του Πανεπιστημίου της Κολωνίας Hanns Prütting.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρυτανεύων

Κωνσταντίνος Ν. Μπουραζέλης

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρυτανεύοντα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Κωνσταντίνο Ν. Μπουραζέλη.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου από τον καθηγητή της Νομικής Σχολής Γεώργιο Ορφανίδη.

Αναγόρευση του τιμωμένου:
-Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος της Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής , καθηγήτρια Διονυσία Καλλινίκου.
-Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από την Κοσμήτορα της Νομικής Σχολής, καθηγήτρια Διονυσία Καλλινίκου.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα:
‘‘Κράτος δικαίου και πολιτική δίκη - Απονομή δικαιοσύνης μέσω της διαδικασίας;’’.