Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

01.09.2014

Τελετή αναγόρευσης κ. Daron Acemoglu

Παρασκευή 5/9/2014

Την  5η Σεπτεμβρίου 2014, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18.30 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Daron Acemoglu, καθηγητής οικονομικών Elizabeth and James Killian του Μ.Ι.Τ., Η.Π.Α.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεόδωρος Π. Φορτσάκης

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεόδωρο Φορτσάκη.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από τον αναπληρωτή καθηγητή των Οικονομικών του Περιβάλλοντος της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αθηνών, κύριο Ανδρέα Παπανδρέου.

Αναγόρευση του τιμωμένου

- Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Οικονομικών Επιστημών, αναπληρωτή καθηγητή κύριο Νικόλαο Ηρειώτη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα, καθηγητή κύριο Μιχαήλ Σπουρδαλάκη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα: “The political economy approach to economic development”.