Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

27.05.2016

Ταυτότητες των Νήσων στη Χιλή: "Χουάν Φερνάντεζ και Νήσος του Πάσχα"

Πρόσκληση Ανθρωπολογικού Μουσείου - Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016, ώρα 18:00

Το Ανθρωπολογικό Μουσείο της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με το Εργαστήριο Ιστολογίας - Εμβρυολογίας και η Πρέσβης της Χιλής στην Ελλάδα κα Pia Busta λαμβάνουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στις διαλέξεις που θα πραγματοποιήσουν:

η Καθηγήτρια Αρχαιολογίας στο Πανεπιστήμιο «Universidad Academia de Humanismo Cristiano» του Σαντιάγο της Χιλής, Andrea Seelenfreund και ο Ανθρωπολόγος Guillermo Brinck, επικεφαλής ερευνητής στο «Island Research Laboratory» του ομώνυμου Πανεπιστημίου,

με θέμα: Ταυτότητες των Νήσων στη Χιλή: «Χουάν Φερνάντεζ και Νήσος του Πάσχα».

Επίσης θα προβληθούν δύο ταινίες με ελληνικούς υπότιτλους στις οποίες παρουσιάζεται η σύνθετη πολιτισμική ταυτότητα των Νήσων στη Χιλή.

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν την Τετάρτη 1 Ιουνίου 2016 και ώρα 18:00 μμ, στην αίθουσα σεμιναρίων του Εργαστηρίου Ιστολογίας - Εμβρυολογίας, κτήριο 4, Ιατρική Σχολή Αθηνών, Μικράς Ασίας 75, Γουδί.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαιτέρως.