Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

10.05.2011

Συναυλία νέων Ελλήνων συνθετών

Σάββατο 14 Μαΐου, ώρα 20.00-22.00 Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Παλαιό Πανεπιστήμιο), Θόλου 5, Πλάκα.

Μουσική εκδήλωση

Το Σάββατο 14 Μαΐου, ώρα 20.00-22.00 πέντε νέοι Έλληνες συνθέτες: Χρήστος Γιαννούλης Οδυσσέας-Παναγιώτης Ηγουμενίδης, Χρήστος Ξενάκης, Χρήστος Πουρής και Νίκος Φλεριανός, μαθητές του συνθέτη Περικλή Κούκου, παρουσιάζουν έργα σύγχρονης λόγιας μουσικής στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσείου Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Παλαιό Πανεπιστήμιο), Θόλου 5, Πλάκα.

Τα έργα που θα ακουστούν διαμορφώνουν ένα πολύχρωμο μουσικό πάζλ, ενώ παράλληλα αναδεικνύουν το ιδιαίτερο ύφος και χαρακτήρα των δημιουργών τους.

Χρήστος Γιαννούλης: Τρεις άριες και ένα ντουέτο από την παιδική όπερα «Το Σκιάχτρο » μεταγραμμένα για φωνή, φλάουτο και πιάνο.

Οδυσσέας-Παναγιώτης Ηγουμενίδης: «Πίνακες» 3 κομμάτια για πιάνο (σόλο) εμπνευσμένα από πίνακες του Φρανθίσκο Γκόγια (Francisco Jose de Goya y Lucientes, 1746-1828)

Χρήστος Ξενάκης: Παραλλαγές για βιολοντσέλο και πιάνο πάνω σε ένα θέμα του Περικλή Κούκου

Χρήστος Πουρής: Τρίο αρ.1 για βιολί, βιολοντσέλο και πιάνο

Νίκος Φλεριανός: Κύκλος τραγουδιών σε ποίηση Γιώργου Σεφέρη για φωνή και πιάνο

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2011, που διοργανώνεται από το Ελληνικό τμήμα του Διεθνούς Συμβουλίου Μουσείων (ICOM), το Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών θα παραμείνει ανοικτό το Σάββατο 14 Μαΐου 2011 από 18:30 έως 20:30.

Για περισσότερες πληροφορίες: 210 368 9505, 210 368 9509.

Πρόσκληση και αφίσα συναυλίας