Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

18.04.2013

Συμφωνική Συναυλία «Οι Τρείς Κλασσικοί»

Δευτέρα, 22 Απριλίου 2013 και ώρα 20.00 μ.μ στην Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών φιλοξενεί την  Αθηναϊκή Συμφωνική Ορχήστρα Νέων – ΑΣΟΝ στην Μεγάλη Αίθουσα Τελετών στα «Προπύλαια» την Δευτέρα, 22 Απριλίου 2013, ώρα 20:00 και με είσοδο ελεύθερη.

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει τρία χαρακτηριστικά και πασίγνωστα έργα της Κλασσικής Περιόδου:

Την Συμφωνική Εισαγωγή «Κοριολανός» του L.v.Beethoven, το Κοντσέρτο για Πιάνο & Ορχήστρα με αριθ. 20 σε Ρέ ελάσσονα KV 466 του W.A.Mozart και την Συμφωνία με αριθ. 94 «Surprise» του J.Haydn.

Σολίστ είναι ο διακεκριμένος πιανίστας κος Απόστολος Παληός, υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου μας.

Την συναυλία διευθύνει ο κος Αλέξανδρος Διαμαντής, νέος Αρχιμουσικός,  δραστήριος σε Γερμανία και Ελλάδα, επίσης υποψήφιος διδάκτωρ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου μας.

Πλήρες κείμενο