Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

08.04.2011

Πρόσκληση σε εκδήλωση: Η σπουδαιότητα του διαθρησκειακού και διαπολιτισμικού διαλόγου για την ειρηνική συνύπαρξη λαών και πολιτισμών

Δευτέρα, 11η Απριλίου 2011, ώρα 11.00–13.30, στην Αίθουσα Οπτικο-ακουστικών Μέσων της Θεολογικής Σχολής.

Η Θεολογική Σχολή του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Δημοκρατίας της Ινδονησίας διοργανώνει εκδήλωση την Δευτέρα, 11η Απριλίου 2011, ώρα 11.00–13.30, στην Αίθουσα Οπτικοακουστικών Μέσων της Θεολογικής Σχολής, με σκοπό τη γνωριμία με την ινδονησιακή παράδοση.

Κεντρικό θέμα:

Η ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΘΡΗΣΚΕΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΙΚΗ ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΛΑΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΩΝ.

Προλογίζουν ο Πρέσβυς της Ινδονησίας κ. Ahmad Rusdi και η Κοσμήτωρ της Θεολογικής Σχολής Καθηγήτρια κ. Ελένη Χριστινάκη.

Ομιλούν ο κ. Μάριος Μπέγζος, Καθηγητής Συγκριτικής Φιλοσοφίας της Θρησκείας του Τμήματος Θεολογίας, με θέμα «Ο ΔΙΑΘΡΗΣΚΕΙΑΚΟΣ ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΑΠΟ ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗ ΑΠΟΨΗ» και ο π. Χερού Πρακόζα, Καθηγητής Φιλοσοφίας στην Ινδονησία, με θέμα «Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΣΤΗΝ ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΝΕΩΝ».

Ακολουθεί συζήτηση και δεξίωση εκ μέρους της Πρεσβείας της Ινδονησίας.

Παρακαλείσθε να τιμήσετε την εκδήλωση με τη συμμετοχή σας.