Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

25.04.2014

Πρόσκληση για την αναγόρευση του Καθηγητή κ. Michel Deguy σε επίτιμο διδάκτορα (ενημέρωση 28/4)

30 Απριλίου 2014, ώρα 19:00

Πρόσκληση για την αναγόρευση του  Καθηγητή κ. Michel Deguy σε επίτιμο διδάκτορα των Τμημάτων Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας και Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

Την 30η Απριλίου 2014, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτορας των Τμημάτων Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής και Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών ο κύριος Michel Deguy, ομότιμος καθηγητής Φιλοσοφίας του Πανεπιστημίου Paris IIX, αλλά και ένας από τους σημαντικότερους Γάλλους ποιητές του 2ου μισού του 20ου αιώνα.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

Π Ρ Ο Γ Ρ Α Μ Μ Α

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεοδόσιο Πελεγρίνη, καθώς και παρουσίαση του έργου του τιμωμένου καθηγητή στον Τομέα της Φιλοσοφίας.

Χαιρετισμός από τον Σύμβουλο Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης, Διευθυντή του Γαλλικού Ινστιτούτου Ελλάδος, κυρίου Olivier Descotes.

Παρουσίαση του έργου του τιμωμένου καθηγητή στον Τομέα της Λογοτεχνίας από την επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, κυρία Ελένη Τατσοπούλου.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

• Ανάγνωση των κειμένων του ψηφίσματος των Τμημάτων Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής και Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από την Πρόεδρο του Τμήματος Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας, αναπλ. καθηγήτρια κυρία Μαρία-Ζωή Φουντοπούλου.

• Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Φιλοσοφικής Σχολής από την Πρόεδρο του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας, καθηγήτρια κυρία Αργυρώ Αλ. Πρόσκολλη.

Ομιλία του τιμωμένου καθηγητή.