Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

21.05.2014

Παράσταση αφήγησης με τίτλο "Αμάν Χαμάμ"

Κυριακή 1 Ιουνίου, 21.00, Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5, Πλάκα

«Αμάν Χαμάμ»
Παραμύθια, μουσικές και τραγούδια
Κυριακή 1 Ιουνίου, 21.00
Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Τα ξακουστά χαμάμ, μέρη εξαγνισμού, συνάντησης και ψυχαγωγίας, μέσα στις θολωτές καμάρες τους κρύβουν ιστορίες. Συχνά μετά το λουτρό, μέσα στα χαμάμ, ακούγονταν μουσικές και οι μουσικές έφερναν στο φως ιστορίες. Ιστορίες σκεπασμένες με το πέπλο της μαγείας που κρύβουν τα χαμάμ, ιστορίες για τυχερούς και άτυχους, για πάθη και καημούς, για αγάπες κι έρωτες.
Η Γιασμίν πάει στο χαμάμ και όλη η πόλη στέκει μαγεμένη να την κοιτά. Ένας άντρας παίζει στα ζάρια όλη του την περιουσία για να αποκτήσει το ομορφότερο λουλούδι της Ανατολής. Ένας άλλος γίνεται μάντης για χάρη της γυναίκας του. Μια βασιλοπούλα χάνει το νου της στη θωριά ενός σκλάβου. Ποιος όμως κερδίζει στον αγώνα της αγάπης και ποια ιστορία μένει ζωντανή μέσα στο χρόνο;
Μια παράσταση γεμάτη ήχους κι αρώματα, σεργιάνια σε μέρη της Ανατολής, παραμύθια για χαμάμ και παραμύθια μέσα σε χαμάμ. Μουσικές και τραγούδια αγκαλιάζουν τα παραμύθια και μαζί ταξιδεύουν στα όνειρα του κόσμου.

Συμμετέχουν :
Σύλβια Βενιζελέα : αφήγηση
Lamia Bedioui: τραγούδι /αφήγηση
Μαρία Παπαπετροπούλου: πολίτικο λαούτο
και ο Στέλιος Βαρβέρης: πολίτικη λύρα, κρουστά
Διοργάνωση: Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «Ειλισσός»

Εισιτήριο: 10 ευρώ και 7 ευρώ μειωμένο (παιδιά, φοιτητές, άνεργοι, πολύτεκνοι) - αποκλειστικά για την οικονομική ενίσχυση της αστικής μη κερδοσκοπικής εταιρείας «Ειλισσός».
Ώρα: 21:00
Διεύθυνση: Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών, Θόλου 5, 105 56 Πλάκα / τηλέφωνο για κρατήσεις θέσεων: 210 368 9502 – 06 (καθημερινά: 09.30 – 14.30)

Δελτίο Τύπου (PDF, 170kB)