Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

28.03.2012

ΜΠΑΡΟΚ: μία ΑΣΟΝική προσέγγιση - Αθηναϊκή Συμφωνική Ορχήστρα Νέων

Παρασκευή, 6 Απριλίου 2012 ώρα 20:30, Αίθουσα Τελετών Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Πανεπιστήμιο Αθηνών φιλοξενεί την Αθηναϊκή Συμφωνική Ορχήστρα Νέων – ΑΣΟΝ

ΜΠΑΡΟΚ: μία ΑΣΟΝική προσέγγιση

΄Εργα  Marcello, Purcell, Bach και Corelli.

Σολίστες οι

Γιάννης Παπαγιάννης/μπαρόκ όμποε, Nick Wright/μπαρόκ τρομπέτα και  Δάφνη Μαναβοπούλου/μπαρόκ βιολί.

Παίζει το "Μπαρόκ Κονσόρτιουμ" της Αθηναϊκής Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων - ΑΣΟΝ

Στο Τσέμπαλο η κυρία Δέσποινα Χωματίδου.

Ιδέα/πρόταση και διδασκαλία/διεύθυνση: Δάφνη Μαναβοπούλου.

(Η Δάφνη είναι απόφοιτη του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διπλωματούχος Βιολιού, παλαιό και επί  πολλά  χρόνια μέλος της  Ορχήστρας Δωματίου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Τα τελευταία χρόνια ζεί κι εργάζεται στην Αγγλία ειδικευόμενη συστηματικά στην ερμηνεία της Μουσικής Μπαρόκ.

Για την συναυλία αυτή φέρνει μαζί της μπαρόκ δοξάρια, ευγενική προσφορά ΄Αγγλου Χορηγού.)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ,  6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2012     ώρα  20:30.

Αίθουσα Τελετών Πανεπιστημίου Αθηνών. Κεντρικό Κτήριο "Προπύλαια".

Πανεπιστημίου 30   (Μετρό "Πανεπιστήμιο"). Ελεύθερη Είσοδος.

(Την ΑΣΟΝ διευθύνει από την ίδρυσή της ο Παύλος Σεργίου, καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών. Μεγάλος αριθμός των μελών της είναι φοιτητές και φοιτήτριες του Πανεπιστημίου Αθηνών – κάποιες και κάποιοι από αυτούς συγκροτούν το «Μπαρόκ-Κονσόρτιουμ της ΑΣΟΝ»)

H Αφίσα της Εκδήλωσης