Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

30.10.2012

Λυρική Βραδιά στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών

Πέμπτη 1/11/2012 και ώρα 20:00 μ.μ

Στο πλαίσιο του προγράμματος «καλλιτεχνικές δράσεις στην Αθήνα», η Εθνική Λυρική Σκηνή θα πραγματοποιήσει Λυρική Βραδιά στο Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα).

Το Μουσείο στεγάζεται στο ιστορικό κτήριο, γνωστό και ως «Οικία Κλεάνθους» ή «Παληό Πανεπιστήμιο», στο οποίο λειτούργησε για τέσσερα χρόνια (1837-1841) το πρώτο Πανεπιστήμιο του ανεξάρτητου ελληνικού κράτους.

Οι σολίστ της Εθνικής Λυρικής Σκηνής Έλενα Κελεσίδη (σοπράνο), Μαρισία Παπαλεξίου (μέτζο σοπράνο), Δημήτρης Πακσόγλου (τενόρος), Διονύσης Σούρμπης (βαρύτονος) θα ερμηνεύσουν άριες και ντουέτα από διάσημα έργα των Μότσαρτ, Ροσσίνι, Βέρντι, Μπιζέ, Λεονκάβαλο κ.α.

Info:

Λόγω του περιορισμένου αριθμού των θέσεων της αίθουσας, θα υπάρξει σειρά προτεραιότητας.

Η είσοδος θα είναι ελεύθερη, ενώ κρατήσεις θα γίνονται στο τηλέφωνο 2103689503 από την Δευτέρα 29 Οκτωβρίου έως την Πέμπτη 01 Νοεμβρίου, από τις 10.00 έως τις 15.00.