Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

03.11.2011

Κυριακή πρωί στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας

Κυριακές πιλοτικά 10.00 -13.00, από 13/11/2011 έως και 18/12/2011

Σας ενημερώνουμε ότι,  το Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, θα είναι ανοικτό για το κοινό και τις Κυριακές πιλοτικά 10.00 -13.00, από 13/11/2011 έως και 18/12/2011. Το Μουσείο με τη μακρά ιστορία του, φιλοξενεί και εκθέτει μοναδικούς παλαιοντολογικούς θησαυρούς από την Ελλάδα καθώς και ορισμένα πολύτιμα εκθέματα προερχόμενα από το εξωτερικό. Οι μικροί μας επισκέπτες αλλά και οι λίγο…  μεγαλύτεροι,  θα έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τις παλαιοντολογικές ανασκαφές, να δουν όσα βλέπουν οι επιστήμονες όταν σκύβουν πάνω από ένα μικροσκόπιο, να θαυμάσουν και να αγγίξουν μοναδικά ευρήματα που μας επιτρέπουν να γνωρίσουμε τη ζωή που υπήρχε στο παρελθόν εδώ και εκατοντάδες ή δεκάδες εκατομμύρια χρόνια, και το κυριότερο,  να συνομιλήσουν ελεύθερα με επιστήμονες του Τομέα Ιστορικής Γεωλογίας και Παλαιοντολογίας, που έργο τους είναι η μελέτη της ζωής του παρελθόντος.

Γενική είσοδος 2 ευρώ

Είσοδος από τη κεντρική πύλη της Πανεπιστημιούπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε.

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥΣΕΙΟΥ : http://paleo-museum.uoa.gr/paleontology/