Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

02.12.2011

ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ-Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

Κυριακή 4/12/2011, Μουσείο Παλαιοντολογίας & Γεωλογίας

Το Μουσείο Παλαιοντολογίας & Γεωλογίας σας ευχαριστεί  για την ένθερμη υποστήριξη της προσπάθειάς του και την ανταπόκρισή σας.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσoυμε ότι ύστερα από τη μεγάλη επιτυχία και αθρόα προσέλευση επισκεπτών τις 3 πρώτες Κυριακές της πιλοτικής λειτουργίας του, συνεχίζουμε το πρόγραμμα εκδηλώσεων του Μουσείου έως και την Κυριακή 18/12/2011 (10.00-13.00).

Ειδικότερα, την επόμενη Κυριακή 4/12/2011:

4 Δεκεμβρίου

ΕΝΗΛΙΚΕΣ και ΠΑΙΔΙΑ: ΚΟΙΤΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ-Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ

Η Επίκoυρη Καθηγήτρια Παλαιοντολογίας Ευτέρπη Κοσκερίδου θα είναι έτοιμη να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα των επισκεπτών, ιδιαίτερα σε ότι αφορά στα θαλάσσια ζώα που έζησαν στις θάλασσες της Ελλάδας στα τελευταία 300 εκατομμύρια χρόνια.

Ιδιαίτερη επιστημονική ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί από την κ. Κοσκερίδου στις 11.00.

Συμμετέχουν οι μεταπτυχιακές φοιτήτριες Χριστίνα Γιαμαλή και Δανάη Θηβαίου.

ΠΑΙΔΙΚΟ : ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΑ ΜΑΜΜΟΥΘ

Δύο φοιτήτριες Γεωλογίας, η Φωτεινή Δράκου και η Κωνσταντίνα Παπαδέα, διηγούνται στους παιδικούς μας φίλους τις μοναδικές εμπειρίες τους και τα συναισθήματά τους από τη συμμετοχή τους σε Παλαιοντολογική Ανασκαφή στη  Διεθνώς Φημισμένη Παλαιοντολογική θέση των Μαμμούθ (Μammoth site) στη Μακρινή Νότια Ντακότα των ΗΠΑ.

Πρόκειται για τις πρώτες Ελληνίδες Φοιτήτριες του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, που ταξίδευσαν τόσο μακριά για να συμμετάσχουν σε μια ανασκαφική ομάδα και να φέρουν στο φως απολιθώματα από Μαμμούθ που έζησαν πριν από πολλές δεκάδες χιλιάδες χρόνια στη Βόρεια Αμερική.

Ενημερώσεις θα πραγματοποιηθούν στις 10.00 και 11.00.

ΠΑΙΔΙΚΟ (6 – 16 ετών): Ο ΜΙΚΡΟΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΑΣ

Οι μικροί επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Μουσείου τη δική τους «παλαιοντολογική ανασκαφή», με την υποστήριξη εξειδικευμένου και έμπειρου προσωπικού που πραγματοποιεί παλαιοντολογικές ανασκαφές σε διάφορες θέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Συντονίζει:

O υποψήφιος Διδάκτωρ Μsc Δημήτριος Μιχαηλίδης.

Συμμετέχει:

H μεταπτυχιακή φοιτήτρια Βασιλική Μητσοπούλου και οι προπτυχιακοί φοιτητές Αριστείδης Λυχουνάς και Ραφαέλα Μαντζάκου

ΠΑΙΔΙΚΟ : ΣΥΝΤΗΡΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΗΣΑΥΡΟ – ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΕΘΟΔΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΣΠΟΝΔΥΛΩΝ, ΣΠΟΝΔΥΛΟΖΩΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΚΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΩΝ

Οι επισκέπτες γνωρίζουν από κοντά τις κυριότερες μεθόδους συντήρησης, βλέπουν πώς ξεπροβάλλει σιγά σιγά ένα απολίθωμα μέσα από το ίζημα, και πώς ο συντηρητής κατασκευάζει ένα εκμαγείο που θα χρησιμοποιηθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία ή σε ένα άλλο μουσείο.

Οργανώνουν και υλοποιούν: Oι φοιτήτριες συντήρησης του ΤΕΙΑ Αναστασία Kατσιδήμα, Άννα Σπανού και Μαρία Μούση.

Γενική είσοδος 2 ευρώ

Είσοδος από τη κεντρική πύλη της Πανεπιστημιούπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε.

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥΣΕΙΟΥ : http://paleo-museum.uoa.gr/paleontology/

Συνημμένες φωτογραφίες