Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

01.02.2012

Κινηματογραφικές προβολές-αφιέρωμα στον Θ. Αγγελόπουλο

Κινηματογραφική Ομάδα Φιλοσοφικής ΕΚΠΑ

Η Κινηματογραφική Ομάδα της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σαν ελάχιστη προσφορά μνήμης στη χαρισματική προσωπικότητα του Θόδωρου Αγγελόπουλου μετονομάζεται πλέον Κινηματογραφική Ομάδα Φιλοσοφικής ΕΚΠΑ «Θόδωρος Αγγελόπουλος», ενώ τις Παρασκευές του Φεβρουαρίου 2012, από τις 18:00, θα  προβάλει και ταινίες του. Πρώτη στη σειρά των ταινιών, η «Αναπαράσταση» (1970), ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του Νέου Ελληνικού Κινηματογράφου, βραβευμένη στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης (1970) και θεωρούμενη από τον δημιουργό της ως η μήτρα για τις επόμενες ταινίες του, θα προβληθεί στο αμφιθέατρο 437.