Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

13.06.2014

"Η Δική μας Αθήνα": Κοινή δράση του Δικτύου Μουσείων και Πολιτιστικών Φορέων Αθηνών

14 και 15 Ιουνίου 2014

Το Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών (Θόλου 5, Πλάκα) συμμετέχει στην κοινή δράση του Δικτύου Μουσείων και Πολιτιστικών Φορέων Αθηνών με τίτλο «H δική μας Αθήνα» και προσκαλεί το κοινό την Κυριακή 15 Ιουνίου από τις 14:00 μέχρι τις 17:00 να πραγματοποιήσει μια αυτόνομη θεματική περιήγηση – παιχνίδι για ενήλικες με θέμα «Το Πανεπιστήμιο Αθηνών και τα κτήρια του: ένα ταξίδι στην Αθήνα του χθες και του σήμερα».

Με οδηγό ειδικά σχεδιασμένο φυλλάδιο και αφετηρία εκθέματα της μόνιμης έκθεσης του Μουσείου, οι επισκέπτες καλούνται να παίξουν ένα παιχνίδι γνώσεων, φαντασίας και παρατηρητικότητας και να απαντήσουν σε ερωτήματα που σχετίζονται με κτήρια που ανήκουν στο Πανεπιστήμιο Αθηνών, πραγματοποιώντας παράλληλα ένα ταξίδι στην Αθήνα του χθες και του σήμερα.

Η διάρκεια της αυτόνομης θεματικής περιήγησης είναι περίπου 1 ώρα.

Eίσοδος ελεύθερη

Για περισσότερες πληροφορίες: τηλ: 210 368 9502–06

Το πλήρες πρόγραμμα των δράσεων των 15 φορέων – μελών του Δικτύου που θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 14 και την Κυριακή 15 Ιουνίου είναι διαθέσιμο στο www.athensmuseums.net

Δελτίο Τύπου Μουσείου Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών