Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

30.10.2012

Ερευνητική Συνάντηση της ομάδας Αρχαίας 'Ορχησης

1/11/2012 και ώρα 3.30 μμ στην Πανεπιστημιακή Λέσχη, Ιπποκράτους 15

Οι ορχηστές …….. «παίζουν»

Ανάμεσα στα εκατοντάδες αγγεία που εκτίθενται στο εθνικό αρχαιολογικό μουσείο, υπάρχει μια οινοχόη η οποία δεν προσελκύει το ενδιαφέρον του επισκέπτη, όμως αυτό που την κάνει ξεχωριστή είναι η επιγραφή που φέρει πάνω της χαραγμένη, σε δακτυλικό εξάμετρο :

«ΟΣ ΝΥΝ ΟΡΧΗΣΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΑΤΑΛΩΤΑΤΑ ΠΑΙΖΕΙ ΤΟΥΤΟ ΔΕΚΑΝ ΜΙΝ»

Η επιγραφή αυτή αποτελεί την αρχαιότερη αλφαβητική ελληνική επιγραφή, η οποία χρονολογείται στους γεωμετρικούς χρόνους, 8ος αι. π. Χ., το αγγείο βρέθηκε κοντά στον Κεραμεικό το 1871, στην περιοχή του αρχαίου Διπύλου.

Ο Στάθης Βαρλάμος θα ανοίξει ένα παράθυρο στην καρδιά της καθημερινής ζωής στους γεωμετρικούς χρόνους, στην αρχαία Αθήνα.  Η επιγραφή δείχνει πόσο σημαντική ήταν η όρχηση σε αυτήν την τόσο πρώιμη περίοδο του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και τόσο άγνωστη σε μας. Παράλληλα, η σύντομη αυτή περιγραφή μας λέει περισσότερα απ’ όσα φαίνονται με την πρώτη ανάγνωση. Μας εισάγει κατευθείαν στις απαρχές της διαμόρφωσης της όρχησης και πώς την αντιλαμβάνονταν τότε.

Λίγα λόγια για τον εισηγητή

Ο Στάθης Βαρλάμος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1971. Σπούδασε Θεολογία και Ιστορία - Αρχαιολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και κατά την διάρκεια των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών σπουδών του ασχολήθηκε και εξειδικεύτηκε στο αντικείμενο της Χριστιανικής και Βυζαντινής Τέχνης. Ως προπτυχιακός και μεταπτυχιακός φοιτητής έχει λάβει μέρος σε προγράμματα και δραστηριότητες στο αντικείμενο της Χριστιανικής και Βυζαντινής Αρχαιολογίας και Τέχνης, ενώ σήμερα υπηρετεί ως Διοικ. Υπάλληλος της alma mater του, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.