Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

23.01.2013

Επίσημος εορτασμός της ημέρας των τριών Ιεραρχών και της Ελληνικής Παιδείας

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κύριος Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης σας προσκαλεί στον επίσημο εορτασμό της ημέρας των τριών Ιεραρχών και της Ελληνικής Παιδείας που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 30 Ιανουαρίου 2013 και ώρα 11.30΄ στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).Την ίδια ημέρα και ώρα 10.00, μετά τη Θεία λειτουργία, θα τελεσθεί στον Πανεπιστημιακό Ναό των Εισοδίων της Θεοτόκου (Καπνικαρέα) το καθιερωμένο αρχιερατικό μνημόσυνο για τους Ιδρυτές, Δωρητές, Ευεργέτες, Καθηγητές, Φοιτητές και το Διοικητικό Προσωπικό του Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση του Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κυρίου Θεοδοσίου Ν. Πελεγρίνη.

Ομιλία του καθηγητή του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής, Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτη Μεσσηνίας Χρυσοστόμου Σαββάτου με θέμα:

« Οι σύγχρονες προκλήσεις της επιστήμης και ο θεολογικός λόγος των Πατέρων».

Σύντομο μουσικό μέρος από τον Χορό Ψαλτών  του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπό την χοραρχία του επίκουρου καθηγητή κυρίου Δημητρίου Μπαλαγεώργου.