Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

24.10.2013

Επίσημος Εορτασμός 2013 της 28ης Οκτωβρίου

Μεγάλη Αίθουσα, Προπύλαια, Δευτέρα 28η Οκτωβρίου 2013 και ώρα 7μμ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Η 28η Οκτωβρίου γιορτάστηκε για πρώτη φορά στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο κεντρικό κτήριο το 1941 κάτω από τη Γερμανική κατοχή, και έκτοτε γιορτάζεται ανελλιπώς από το Πανεπιστήμιό μας, με οποιεσδήποτε συνθήκες.

Φέτος ο εορτασμός συμπίπτει με την μεγάλη περιπέτεια στην οποία μπήκε το Πανεπιστήμιο εξαιτίας της πρωτοφανούς ενέργειας του μέτρου της διαθεσιμότητας της κινητικότητας του Διοικητικού Προσωπικού, το οποίον οδηγεί το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών σε πλήρες αδιέξοδο για να εκτελέσει την ακαδημαϊκή του λειτουργία.

Σας προσκαλώ

Την 28η Οκτωβρίου ημέρα Δευτέρα και ώρα 7 μμ. στην Μεγάλη Αίθουσα, όπου θα λάβει χώρα ο επίσημος εορτασμός με ομιλητή τον Καθηγητή της Φιλοσοφικής Σχολής κ. Γεράσιμο Ζώρα με θέμα:

«Ηρωισμού Εγκώμιο. Ένας πάντα επίκαιρος θεσμός του Πανεπιστημίου Αθηνών».

Είναι μια ευκαιρία να δείξουμε όλοι την ενότητα και την πίστη μας στις αρχές που στηρίχθηκε και  λειτουργεί το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών στη δύσκολη αυτή στιγμή του.

Νωρίτερα στις 6.00 μμ. θα πραγματοποιηθεί η καθιερωμένη στέψη των ανδριάντων.

Ο ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Καθηγητής ΘΕΟΔΟΣΙΟΣ Ν. ΠΕΛΕΓΡΙΝΗΣ