Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

12.10.2011

Eορτασμός για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2011 και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα Tελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών καθηγητής κύριος Θεοδόσιος  Ν. Πελεγρίνης σας προσκαλεί στον επίσημο εορτασμό για την Εθνική Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2011 και ώρα 19.00 στη Μεγάλη Αίθουσα Τελετών του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Το πρόγραμμα της τελετής περιλαμβάνει χαιρετισμό του Πρύτανη, ομιλία του Προέδρου του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Φιλοσοφικής Σχολής, αναπλ. καθηγητή κυρίου Νικόλαου Γ. Μαλιάρα με θέμα:

«Κάνε κουράγιο Ελλάδα μου»:

Η μουσική έκφραση στη ζοφερή δεκαετία του ’40.

καθώς και σύντομο μουσικό πρόγραμμα από την Πανεπιστημιακή Χορωδία του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών υπό την διεύθυνση του κυρίου Σάββα Ρακιντζάκη.

Την 27η Οκτωβρίου 2011, ημέρα Πέμπτη και ώρα 09.30΄, θα γίνει η καθιερωμένη στέψη των ανδριάντων στο χώρο των Προπυλαίων.

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45΄                                                                    Άτομα 2