Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

27.04.2016

Ελληνο-Κορεατική Συναυλία

Τετάρτη 11 Μαΐου 2016 και ώρα 19:30

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, στο πλαίσιο του εορτασμού των 25 ετών από την ίδρυσή του, διοργανώνει από κοινού με την Κοσμητεία της Φιλοσοφικής Σχολής και το Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, συναυλία έντεχνης ελληνικής μουσικής, την Τετάρτη 11 Μαΐου 2016 και ώρα 19:30, στον αύλειο χώρο του Διδασκαλείου Νέας Ελληνικής Γλώσσας (Πανεπιστημιόπολη, Ζωγράφου).

Στην εν λόγω συναυλία το Athens UNsemble θα παρουσιάσει το άγνωστο "διεθνές" έργο του Μάνου Χατζιδάκι, ένα έργο που πρόσφατα μελετήθηκε, αναλύθηκε και διασκευάσθηκε από φοιτητές του Τμήματος Μουσικών Σπουδών, σύμφωνα με τα αισθητικά πρότυπα της σύγχρονης εποχής. Στο δεύτερο μέρος του μουσικού προγράμματος, όπου συμπράττει χορωδία από Κορεάτισσες που σπουδάζουν την ελληνική γλώσσα στο Διδασκαλείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας, επιχειρείται ένα σύντομο μελωδικό οδοιπορικό στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι.

Η εκδήλωση τελεί υπό την αιγίδα της Πρεσβείας της Δημοκρατίας της Κορέας στην Ελλάδα.

Θα ακολουθήσει δεξίωση.