Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

21.04.2015

Εκδήλωση στη μνήμη του καθηγητή Γ. Κουμάντου

Η Νομική Σχολή του ΕΚΠΑ και η Ένωση Αστικολόγων τίμησαν την μνήμη του Γεωργίου Κουμάντου

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και η Ένωση Αστικολόγων τίμησαν την μνήμη του Γεωργίου Κουμάντου σε εκδήλωση που έγινε στις 12.2.2015 στο Αμφιθέατρο «Ι. Δρακόπουλος», με την ευκαιρία των ενενήντα χρόνων από την γέννησή του (12.2.1925). Χαιρετισμούς απεύθυναν η Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Καθηγήτρια Διονυσία Καλλινίκου, η Πρόεδρος της Ενώσεως Αστικολόγων Καθηγήτρια Δήμητρα Παπαδοπούλου-Κλαμαρή ενώ αναγνώσθηκε μήνυμα του Ομότιμου Καθηγητή Θανάση Παπαχρίστου. Στη συνέχεια μίλησαν ο Ακαδημαϊκός, πρώην πρύτανης του Ε.Κ.Π.Α. και επίτιμος Καθηγητής Μιχ. Σταθόπουλος με θέμα: «Ο Γ. Κουμάντος ως νομικός και ως πνευματική προσωπικότητα», ο Καθηγητής Ν. Αλιβιζάτος με θέμα: «Τα μη νομικά του Γεωργίου Κουμάντου. Γραπτά και πολιτικές παρεμβάσεις», ο Επίκουρος Καθηγητής Γ. Λέκκας με θέμα: «Ο αναπροσδιορισμός της οικογένειας στο οικογενειακό δίκαιο και η συμβολή του Γ. Κουμάντου», και η ΔΝ Δικηγόρος Π. Κοριατοπούλου με θέμα: «Η επαναξιολόγηση του ηθικού δικαιώματος του δημιουργού στη σύγχρονη πολιτική οικονομία».

Η Καθηγήτρια Δ. Παπαδοπούλου-Κλαμαρή αναφέρθηκε στο Αρχείο του Γ. Κουμάντου, το οποίο δωρήθηκε πρόσφατα από την κ. Ευγενία Κουμάντου στο ΕΛΙΑ. Η εκδήλωση έκλεισε με προβολή της ομιλίας του Γ. Κουμάντου υπέρ της Αβασίλευτης Δημοκρατίας (Νοέμβριος 1974). Παρέστησαν ο Πρόεδρος του Αρείου Πάγου κ. Αθ. Κουτρομάνος, η τ. Πρόεδρος της Βουλής Καθηγήτρια Άννα Ψαρούδα-Μπενάκη, Ανώτατοι Δικαστές, οι πρώην Πρυτάνεις Μ. Σταθόπουλος και Κ. Δημόπουλος, πολλά μέλη της Νομικής Σχολής, μαθητές και φίλοι του εκλιπόντος Γ. Κουμάντου.

Σημείωση: Το επετειακό βάρος της σημερινής ημέρας επιτρέπει να γίνει μνεία μιας κάπως προγενέστερης εκδήλωσης του Πανεπιστημίου μας, η οποία για τις γνωστές προφανείς αιτίες δεν κατέστη δυνατό να παρουσιασθεί νωρίτερα.