Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

30.10.2016

Εκδήλωση με τίτλο "Στιγμιότυπα ενός ζωντανού πλανήτη"

Τετάρτη 2 Νοεμβρίου 2016, ώρα 19:00, Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος

Το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και το Τμήμα Γεωλογίας & Γεωπεριβάλλοντος της Σχολής Θετικών Επιστημών οργανώνουν εκδήλωση με τίτλο:

«Στιγμιότυπα ενός Ζωντανού Πλανήτη»

που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου 2016, ώρα 19:00 στην Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Μελέτιος-Aθανάσιος Κ. Δημόπουλος

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή Μελέτιο-Aθανάσιο Κ. Δημόπουλο.

Ομιλίες από:
- τον καθηγητή Δυναμικής, Τεκτονικής & Εφαρμοσμένης Γεωλογίας και Φυσικών Καταστροφών και Πρόεδρο Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας, Δρ. Ευθύμιο Λέκκα με τίτλο: «Αποστολή στο Amatrice, Κεντρική Ιταλία (Σεισμός Mw: 6.2R, 24 Αυγούστου 2016) Αντιστοιχίες με τον Ελληνικό Χώρο».
- την επίκουρη καθηγήτρια Φυσικής Γεωγραφίας - Γεωλογικής Ωκεανογραφίας, Δρ. Παρασκευή Νομικού με τίτλο: «Το Ηφαίστειο της Σαντορίνης: ένα παράθυρο στο εσωτερικό της Γης».