Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

13.03.2012

Eκδήλωση με θέμα «Αγωγή Υγείας- Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση- Νεώτερες Τάσεις»

Στις 16 - 18 Μαρτίου 2012, στο Μαγγίνειο Αμφιθέατρο του Αρεταιείου Νοσοκομείου

Η Β' Μαιευτική και Γυναικολογική Κλινική του ΕΚΠΑ σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Οικογενειακού Προγραμματισμού, έχει μακρά παράδοση στην ενημέρωση των νέων σε θέματα Αγωγής Υγείας, κυρίως σε σχολεία της χώρας μας. Πέρισυ σε εθελοντική βάση και με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης, οι ανωτέρω αναφερόμενοι φορείς, ενημέρωσαν μαθητές σε περισσότερα από 100 σχολεία σε όλη την Ελλάδα και κυρίως στην Περιφέρεια.

Στις 16 - 18 Μαρτίου 2012 οργανώνουμε στο Μαγγίνειο Αμφιθέατρο του Αρεταιείου Νοσοκομείου, ενημερωτική εκδήλωση και προσκαλούμε τα παιδιά των μελών της Ακαδημαϊκής μας κοινότητας να την παρακολουθήσουν. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Στην καινοτόμο αυτή εκδήλωση που διοργανώνεται για πρώτη φορά στην Ελλάδα, έχουν προσκληθεί μαθητές Λυκείων 15 - 18 ετών από την Ελλάδα, την Κύπρο και Ευρωπαϊκές χώρες.

Οι μαθητές θα ανταλλάξουν απόψεις και θα παρουσιάσουν δραστηριότητες από προγράμματα Αγωγής Υγείας των χωρών τους.

Η θεματολογία της συνάντησης περιλαμβάνει τα Σεξουαλικά Μεταδιδόμενα Νοσήματα (AIDS, HPV κ.ά), την αντισύλληψη και Αγωγή Υγείας για νέους, θέματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, τον ρόλο του διαδικτϋου και άλλα θέματα.

Η συμμετοχή διακεκριμένων επιστημόνων και οι διαδραστικές συνεδρίες μαθητών και καθηγητών από χώρες με διαφορετικό πολιτισμικό υπόβαθρο, θα προσδώσουν στην εκδήλωση αυτή έναν ξεχωριστό επιστημονικό, και παιδαγωγικό χαρακτήρα.

Η εκδήλωση αυτή θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη για τους εφήβους και τους φοιτητές μας, τους οποίους προσκαλούμε να την παρακολουθήσουν.

Η Πρόσκληση