Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

16.12.2015

Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα Αραβικής Γλώσσας με τίτλο "Αραβική γλώσσα: γνώση, τέχνη, διδασκαλία ανά τον κόσμο και την Ελλάδα σήμερα"

Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015, ώρα 19:00

To Μορφωτικό Κέντρο της Πρεσβείας της Αραβικής Δημοκρατίας της Αιγύπτου σε συνεργασία με την Ελληνική Επιστημονική Εταιρεία Σπουδών Μέσης Ανατολής διοργανώνουν εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα Αραβικής Γλώσσας με τίτλο «Αραβική γλώσσα: γνώση, τέχνη, διδασκαλία ανά τον κόσμο και την Ελλάδα σήμερα».

Ομιλήτρια είναι η Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Αραβολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Ελένη Κονδύλη. Θα ακολουθήσει παρουσίαση εισαγωγής στην Αραβική Καλλιγραφία από την Ειρήνη Γκόνου, εικαστικό.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2015, στις 19:00, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Μορφωτικού Κέντρου (Πανεπιστημίου 6, 3ος όροφος).