Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

18.07.2014

Εκδήλωση για τα 40 χρόνια από την εισβολή στην Κύπρο- 23/7/2014

Τετάρτη 23 Ιουλίου 2014, ώρα 20.00

Ο Πρύτανης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητής κύριος Θεοδόσιος Πελεγρίνης και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητής κύριος Κωνσταντίνος Χριστοφίδης έχουν την τιμή να σας προσκαλέσουν στην

εκδήλωση Μνήμης και Τιμής για όσους αγωνίστηκαν και θυσιάστηκαν για την ελευθερία, με την συμπλήρωση 40 χρόνων από το πραξικόπημα και την τουρκική Εισβολή στην Κύπρο.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 23 Ιουλίου 2014 και ώρα 20.00 στη Μεγάλη Αίθουσα του Πανεπιστημίου Αθηνών (κεντρικό κτήριο, Πανεπιστημίου 30).

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κύριο Θεοδόσιο Πελεγρίνη.

Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγητή κύριο Κωνσταντίνο Χριστοφίδη.

Ομιλία από τον επίκουρο καθηγητή Διεθνούς Δικαίου και Εξωτερικής Πολιτικής του Παντείου Πανεπιστημίου, κύριο Άγγελο Συρίγο.