Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

27.03.2012

Εκδήλωση - Εργαστήριο για τον εμπλουτισμό της ελληνικής Wikipedia με θέμα: «My Wikipedia - Οι βιβλιοθήκες συμμετέχουν»

Τρίτη 3 Απριλίου 2012, 12:00–15:00μ.μ. στην Αίθουσα Εκδηλώσεων της Βιβλιοθήκης της Σχολής Θετικών Επιστημών

Οι βιβλιοθήκες Φιλοσοφίας, Παιδαγωγικής, Ψυχολογίας, Κλασικής, Βυζαντινής & Νεοελληνικής Φιλολογίας, Λαογραφίας και η Βιβλιοθήκη της Σχολής Θετικών Επιστημών σας καλούν στην Εκδήλωση – Εργαστήριο για τον εμπλουτισμό της ελληνικής Wikipedia που διοργανώνουν σε συνεργασία με την μη κερδοσκοπική Εταιρεία Ελεύθερου Λογισμικού/Λογισμικού Ανοικτού Κώδικα (ΕΕΛ/ΛΑΚ) με θέμα:

«My Wikipedia - Οι βιβλιοθήκες συμμετέχουν».

Η εκδήλωση θα δώσει την ευκαιρία για μια βιωματική εμπειρία στην ελληνική έκδοση της διαδικτυακής εγκυκλοπαίδειας Wikipedia, τόσο σε χρήστες όσο και σε εν ενεργεία και εν δυνάμει, συγγραφείς της. Θα παρουσιαστούν οι βασικές αρχές της Wikipedia, εμπειρίες από τη συγγραφή άρθρων/λημμάτων και θα διεξαχθεί βιωματικό σεμινάριο συγγραφής άρθρων. Οι συμμετέχοντες, εφόσον διαθέτουν προσωπικό υπολογιστή, μπορούν να κάνουν πρακτική εξάσκηση επιτόπου.

Πληροφορίες στο τηλ. 210 727 7578

Το Δελτίο Τύπου