Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

08.12.2011

Eκδηλώσεις στο Μουσείο Παλαιοντολογίας και Γεωλογίας

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου

ΕΝΗΛΙΚΕΣ και ΠΑΙΔΙΑ: ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΑΛΑΙΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ & ΓΕΩΛΟΓΙΑΣ

O επιμελητής του Μουσείου Δρ. Γεώργιος Λύρας θα είναι έτοιμος να δώσει απαντήσεις στα ερωτήματα των επισκεπτών, ιδιαίτερα σε ότι αφορά τα χερσαία ζώα που έζησαν στην Ελλάδα τα τελευταία 15 εκατομμύρια χρόνια.

Ειδικότερα, ο κ. Λύρας θα πραγματοποιήσει στις 11.00 παρουσίαση με θέμα: «Η εξέλιξη του εγκεφάλου, μια παρεξηγημένη ιστορία».

Επίσης, ο Δ/ντής του Μουσείου καθηγητής Γεώργιος Θεοδώρου, θα πραγματοποιήσει επιστημονική ενημέρωση στις 12.00.

ΠΑΙΔΙΚΟ (6 – 16 ετών): Ο ΜΙΚΡΟΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΑΣ

Οι μικροί επισκέπτες θα έχουν τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο του Μουσείου τη δική τους «παλαιοντολογική ανασκαφή», με την υποστήριξη εξειδικευμένου και έμπειρου προσωπικού που πραγματοποιεί παλαιοντολογικές ανασκαφές σε διάφορες θέσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.

Συντονίζει:

O υποψήφιος Διδάκτωρ Μsc Δημήτριος Μιχαηλίδης.

Συμμετέχει:

H μεταπτυχιακή φοιτήτρια Βασιλική Μητσοπούλου και οι προπτυχιακοί φοιτητές Αριστείδης Λυχουνάς και Ραφαέλα Μαντζάκου.

ΠΑΙΔΙΚΟ: ΣΥΝΤΗΡΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΘΗΣΑΥΡΟ – ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΜΕΘΟΔΩΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΑΣΠΟΝΔΥΛΩΝ, ΣΠΟΝΔΥΛΟΖΩΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΑΙΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ. ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑ ΕΚΜΑΓΕΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΛΙΘΩΜΑΤΩΝ

Οι επισκέπτες γνωρίζουν από κοντά τις κυριότερες μεθόδους συντήρησης, βλέπουν πώς ξεπροβάλλει σιγά σιγά ένα απολίθωμα μέσα από το ίζημα, και πώς ο συντηρητής κατασκευάζει ένα εκμαγείο που θα χρησιμοποιηθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία ή σε ένα άλλο μουσείο.

Οργανώνει και υλοποιεί: Η συντηρήτρια Γαλάτεια Κριεζή

Γενική είσοδος 2 ευρώ

Είσοδος από τη κεντρική πύλη της Πανεπιστημιούπολης επί της οδού Ούλωφ Πάλμε.

ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥΣΕΙΟΥ : http://paleo-museum.uoa.gr/paleontology/

Συνημμένες φωτογραφίες