Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

30.03.2011

Διάλεξη με θέμα: Markedness, frequency and age of acquisition in morphology

Παρα­σκευή, 8 Απριλίου 2011, ώρα 5.00 μ.μ.

Διάλεξη W. U. Dressler

Προσκεκλημένος από τον Τομέα Γλωσσολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής και το Εργαστήριο Εφαρ­μο­σμέ­νης Γλωσσολογίας & Διδακτικής της Νέας Ελληνικής Γλώσ­σας  («Γ. Μπα­μπι­νιώ­της») του Πανεπιστημίου Αθηνών, ο Wolfgang U. Dressler, Ομότιμος Καθηγητής Γλωσσολογίας του Πανεπιστημίου της Βιέννης και μέλος της Αυστριακής Ακαδημίας Επι­στημών, θα δώσει διάλεξη με θέμα:

Markedness, frequency and age of acquisition in morphology

Η διάλεξη, που είναι ανοιχτή για το κοινό, θα πραγματοποιηθεί στο αμφιθέατρο «Ι. Δρα­κόπουλος» (Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, Πανεπιστημίου 30), την Παρα­σκευή, 8 Απριλίου 2011, ώρα 5.00 μ.μ.

Τον ομιλητή θα παρουσιάσει η διευθύντρια του Κέντρου Ερεύνης Επι­στημονικών Όρων και Νεολογισμών της Ακαδημίας Αθηνών και συνεργάτρια του Εργαστηρίου κα Αναστασία Χριστοφίδου.

Στο κοινό θα διανεμηθεί ευρεία περίληψη της ομιλίας του κ. Dressler.

Ο διευθυντής του Εργαστηρίου

Θανάσης Νάκας