Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

20.01.2012

Διάλεξη με θέμα: «Καινοτόμες τάσεις στην τουριστική ανάπτυξη»

Πέμπτη, 26/1/2012, στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30), στο «Αμφιθέατρο Δρακόπουλος», ώρα 6:00 μ.μ.

Η εκδήλωση με θέμα «Καινοτόμες τάσεις στην τουριστική ανάπτυξη»

διοργανώνεται από το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Εφηρμοσμένης Επικοινωνίας και το Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών στο πλαίσιο της σειράς διαλέξεων «Ζητήματα Επικοινωνίας», που διοργανώνεται για 7η χρονιά.

Ο κεντρικός ρόλος της τουριστικής βιομηχανίας για την ελληνική οικονομία, ειδικά στην κρίσιμη περίοδο που διανύει η χώρα μας, αποτελεί την αφορμή για μια εφ’ όλης της ύλης συζήτηση-ανάλυση των σύγχρονων τάσεων και προβλημάτων του κλάδου.

Επίσημος προσκεκλημένος της εκδήλωσης είναι ο καθηγητής Seppo Aho, Διευθυντής Ανάπτυξης του Τμήματος Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Lapland της Φινλανδίας, ο οποίος θα αναφερθεί στην εφαρμογή της έννοιας της «Οικονομίας των Εμπειριών» («experience economy») στον τουρισμό. Αν και η έννοια της «Οικονομίας των Εμπειριών» γεννήθηκε στον τομέα των επιχειρήσεων, σήμερα εφαρμόζεται με επιτυχία στον τουρισμό, όπου οι επιχειρήσεις διοργανώνουν μοναδικές δραστηριότητες για τους πελάτες τους, με στόχο η ίδια η εμπειρία να αποτελέσει το προϊόν που διαχειρίζονται.

Εκπρόσωποι των φορέων που δραστηριοποιούνται στον χώρο του ελληνικού τουρισμού θα επιχειρήσουν να απαντήσουν σε ερωτήματα που αφορούν την ελληνική τουριστική ανάπτυξη, όπως:

Ποιες είναι οι νέες τάσεις και καινοτομίες που έχει να παρουσιάσει ο ελληνικός τουρισμός;

Πόσο πρόθυμες είναι οι τουριστικές επιχειρήσεις να τις ακολουθήσουν;

Ποιος είναι ο ρόλος των κρατικών φορέων στην αναπτυξιακή τουριστική πολιτική;

Τη συζήτηση θα συντονίσει ο Καθηγητής του Τμήματος Επικοινωνίας & ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών και Διευθυντής του ΕΠΙΕΕ Μιχάλης Μεϊμάρης.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 26 Ιανουαρίου 2012, στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30), στο «Αμφιθέατρο Δρακόπουλος», ώρα 6:00 μ.μ.

Υπεύθυνη επικοινωνίας: Ρούλα Λάββα, τηλ: 210 3689413, rtsitsop[at]media.uoa[dot]gr