Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

23.05.2012

Διάλεξη με θέμα: «Η συγκέντρωση στα Ελληνικά και Κυπριακά ΜΜΕ το έτος 2010»

Τρίτη 29 Μαΐου 2012 και ώρα 6:00 μ.μ στο Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών, αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος»

Το Ερευνητικό Πανεπιστημιακό Ινστιτούτο Εφαρμοσμένης Επικοινωνίας και το Τμήμα Επικοινωνίας & ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνουν για έβδομη χρονιά τη σειρά διαλέξεων «Ζητήματα Επικοινωνίας».

Σας προσκαλούμε να παρευρεθείτε στην έκτη εκδήλωσή μας, με θέμα

«Η συγκέντρωση στα Ελληνικά και Κυπριακά ΜΜΕ το έτος 2010»

Το θέμα της συγκέντρωσης  των ΜΜΕ είναι εξόχως πολιτικό, ιδιαίτερα στο  σημερινό περιβάλλον, που χαρακτηρίζεται από μια διευρυνόμενη κρίση, και όχι μόνο στα ΜΜΕ. Στην εκδήλωση θα παρουσιασθούν στοιχεία  της διαφημιστικής δαπάνης των ΜΜΕ στην Ελλάδα  κατά το χρονικό διάστημα 2000-2011, τα ετήσια μερίδια των τηλεοπτικών σταθμών  στην Ελλάδα το 2000-2010, ο αριθμός των ΜΜΕ ανά εταιρεία/συγκρότημα στην Ελλάδα για το 2010, η συνοπτική κατάσταση της συγκέντρωσης  στην Ελλάδα κατά τα έτη 1993 και 1994,  η συγκέντρωση του αριθμού των ΜΜΕ στην Ελλάδα  το 2010, ο αριθμός των ΜΜΕ ανά εταιρεία/συγκρότημα στη Κύπρο  για το 2010, και η συγκέντρωση του αριθμού των ΜΜΕ στη Κύπρο το 2010, καθώς και η συγκέντρωση του αριθμού των ΜΜΕ στη Κύπρο   το 2010. Ο  Διευθυντής της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου θα  αναφερθεί  στις δραστηριότητες της Αρχής  στη Κύπρο.

Ομιλητές :

Γιώργος Πλειός, Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ

Νεόφυτος Επαμεινώνδας,  Διευθυντής της Αρχής Ραδιοτηλεόρασης Κύπρου

Σελήνα Διαμαντοπούλου*, φοιτήτρια Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ

Μαρία Μαρούγκα*,  φοιτήτρια Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ

Λήδα Σακελλαρίου*, φοιτήτρια Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ

* Μέλη  της Ομάδας Εργασίας για τη συγκέντρωση στα Ελληνικά ΜΜΕ.

Τη συζήτηση  θα συντονίσει ο Μανώλης Χαιρετάκης, αναπληρωτής καθηγητής Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ.

Η εκδήλωση θα γίνει την Τρίτη 29 Μαΐου 2012,  στο Κεντρικό Κτίριο του Πανεπιστημίου Αθηνών (Πανεπιστημίου 30), στο  αμφιθέατρο «Ιωάννης Δρακόπουλος», ώρα 6:00 μ.μ.

H εκδήλωση είναι ανοιχτή για το κοινό. Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.