Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

07.10.2011

Ανοικτή εκδήλωση του Πανεπιστημίου για τη τριτοβάθμια εκπαίδευση -Συμπεράσματα

Στις 6 Οκτωβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου μας ανοιχτή εκδήλωση με θέμα: «Η Πανεπιστημιακή Κοινότητα απέναντι στο νέο νόμο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τις σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας».

Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2011

Στις  6 Οκτωβρίου 2011 πραγματοποιήθηκε στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου μας ανοιχτή εκδήλωση με θέμα: «Η Πανεπιστημιακή Κοινότητα απέναντι στο νέο νόμο για την τριτοβάθμια εκπαίδευση και τις σύγχρονες ανάγκες της κοινωνίας».

Συμμετείχαν όλοι οι φορείς του Πανεπιστημίου. Μίλησαν εκπρόσωποι των συλλόγων ΔΕΠ, του Διοικητικού Προσωπικού, του Ειδικού Τεχνικού Εργαστηριακού Προσωπικού (ΕΤΕΠ), του Ειδικού και Εργαστηριακού Διδακτικού Προσωπικού (ΕΕΔΙΠ), των μεταπτυχιακών και προπτυχιακών φοιτητών.

Εντυπωσιακή ήταν η καθολική, για πρώτη φορά σε ανοικτή εκδήλωση,  συμμετοχή εκπροσώπων των φοιτητικών παρατάξεων αλλά και μελών των φοιτητικών συλλόγων. Αίσθηση προκάλεσε ο σεβασμός με τον οποίο οι φοιτητές αντιμετώπισαν την εκδήλωση και ο δυναμικός τρόπος που ως ομιλητές προέβαλαν τις θέσεις των.

Πέρα από τις επιμέρους προσεγγίσεις των εισηγητών η γενική θέση που διατυπώθηκε ήταν πως ο νόμος για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, έναν μήνα μετά την ψήφισή του, παρουσιάζει ανυπέρβλητες δυσκολίες και αξεπέραστες δυσλειτουργίες που οδηγούν σε αδιέξοδο με δραματικά αρνητικές συνέπειες στη λειτουργία και στον προσανατολισμό του πανεπιστημίου, γεγονός που καθιστά επιβεβλημένη την ανάγκη να διεξαχθεί με την πανεπιστημιακή κοινότητα διάλογος τον οποίο το υπουργείο αρνήθηκε καθ’ όλη την κυοφορία του νόμου, προκειμένου να διαμορφωθεί ένα νέο νομικό πλαίσιο που θα συντελέσει ώστε το πανεπιστήμιο να ξεπεράσει τις αδυναμίες του και να πάει μπροστά, έτσι ώστε να αντιμετωπίσει αποτελεσματικότερα τις πραγματικές ανάγκες της κοινωνίας στην οποία ανήκει.