Κεντρική σελίδα » Ανακοινώσεις και Εκδηλώσεις » Εκδηλώσεις, Ημερίδες, Συνέδρια » Εκδηλώσεις » Προβολή εκδήλωσης

Προβολή εκδήλωσης

07.06.2012

Αναγόρευση του κ. Philip Kunig σε επίτιμο διδάκτορα του Τμήματος Νομικής της Σχολής Ν.Ο.Π.Ε.

Δευτέρα, 11/6/2012 και ώρα 19.00

Την 11η Ιουνίου 2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 19.00, στη Μεγάλη Αίθουσα  του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, θα αναγορευθεί επίτιμος διδάκτωρ του Τμήματος Νομικής της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών  του Πανεπιστημίου Αθηνών ο κ. Philip Kunig, καθηγητής της Νομικής Σχολής του Ελεύθερου Πανεπιστημίου του Βερολίνου, Γερμανία.

Σας προσκαλούμε να παραστείτε.

Ο Πρύτανης

Θεοδόσιος Ν. Πελεγρίνης

Χρονικό όριο προσέλευσης: 18.45

΄Ατομα 2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Προσφώνηση από τον Αντιπρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, καθηγητή κ. Θεόδωρο Δ.  Λιακάκο.

Παρουσίαση του έργου και της προσωπικότητας του τιμωμένου από την καθηγήτρια του Τμήματος Νομικής κυρία Τζούλια Ηλιοπούλου-Στράγγα.

Αναγόρευση του τιμωμένου:

- Ανάγνωση των κειμένων του Ψηφίσματος του Τμήματος, της Αναγόρευσης και του Διδακτορικού Διπλώματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Νομικής καθηγητή κ.Θεόδωρο Π. Φορτσάκη.

- Περιένδυση του τιμωμένου με την τήβεννο της Σχολής από τον Κοσμήτορα της Σχολής Νομικών, Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών καθηγητή κ. Μιχαήλ Ι. Τσινισιζέλη.

Ομιλία του τιμωμένου με θέμα:

«Funktionsverschiebungen zwischen Staat und Gesellschaft: Herausforderungen für die Wissenschaft vom Verfassungsrecht».

«Μετατοπίσεις στις λειτουργίες μεταξύ  Κράτους και Κοινωνίας: Προκλήσεις για την επιστήμη του Συνταγματικού Δικαίου».

Θα υπάρχει μετάφραση της ομιλίας.